Informacje wstępne

Bukmacherzy to firmy, które dzięki posiadanym licencjom i zezwoleniom oferują osobom dorosłym w odpowiednich punktach lub na stronach internetowych zawarcie zakładu na zdarzenia sportowe lub społeczno-polityczne.

Każdy bukmacher udostępnia swoim klientom tzw. ofertę kursową, w której zamieszcza listę dostępnych zdarzeń do typowania wraz z odpowiednimi kursami dla danych typów na dane zdarzenie (typ jest to wybór konkretnego rozstrzygnięcia danego zdarzenia sportowego). Współczynnik kursu pomocny jest przy wyliczaniu wygranej, gdyż wygraną stanowi iloczyn stawki wniesionej do zakładu i kursu na wybrany typ na dane zdarzenie sportowe.

Aby wnieść zakład należy wybrać z oferty bukmachera interesujące Cię zdarzenie — sportowe lub inne — wybrać typ na owe zdarzenie i wprowadzić stawkę na wnoszony zakład. Jeżeli wytypowany wynik okaże się trafny, bukmacher wypłaci Ci wygraną.

U bukmacherów naziemnych wygrana ta jest pomniejszana o 12% podatku. U bukmacherów przedstawionych w serwisie otrzymasz swoją wygraną w całości, ponieważ działają online i posiadają licencję na zawieranie zakładów w Wielkiej Brytanii, również na terenie wspólnoty UE, oraz w pozostałych krajach. Brak podatku od wygranych w znacznym stopniu zwiększa opłacalność zawierania zakładów właśnie u bukmacherów globalnych.

W jaki sposób powstają kursy w ofercie bukmacherskiej?

Kursy bukmacherów biorą się z porównania rywali, którzy mają rozegrać mecz lub konkurują ze sobą w inny sposób, np. w dziedzinie polityki. Opracowując ofertę kursową na dane zdarzenie, bukmacher szacuje prawdopodobieństwo każdego wyniku. Przykładowo dla meczu piłkarskiego określa prawdopodobieństwo: zwycięstwa gospodarzy, remisu, wygranej gości. W najprostszym przypadku może stwierdzić, że każdy wynik jest równie prawdopodobny i wynosi 33%. W ten sposób szacuje, jaka część graczy będzie skłonna postawić na każdy z możliwych wyników – w tym przypadku 1/3 graczy zagra na remis. Na podstawie oszacowanego wcześniej prawdopodobieństwa bukmacher oblicza maksymalny kurs, przy jakim opłaca mu się przyjmować zakłady.

kurs bez marży bukmachera = 1 / prawdopodobieństwo

Oczywiście bukmacherzy obniżają kurs o określony procent (marżę), czyli ich zysk z danego zdarzenia. W związku z tym obliczamy:

kurs z marżą = (1 / prawdopodobieństwo) * 0,95

W powyższym przykładzie marża (zysk) bukmachera wynosi 5% (stąd kurs bez marży pomnożony został przez 0,95). Niezależnie od wyniku spotkania bukmacher zarobi ok. 5% od postawionych na to zdarzenie stawek, a każdy bukmacher posiada inną marżę.

Zobaczmy teraz, jak będą się prezentować kursy na przykładowym meczu:

Schalke 04 – Wolfsburg

W tym spotkaniu bukmacher określił następujące prawdopodobieństwo danego wyniku:

a)  wygrana Schalke 04 = 50%

b)  remis = 30%

c)  wygrana Wolfsburg = 20%

Zakładamy, że marża bukmachera wynosi: 5% Kursy na dane wyniki będą wyglądać następująco:

kurs na Schalke 04 = (1/0,5) x 0,95 = 1.90

kurs na wynik remisowy = (1/0,3) x 0,95 = 3.17

kurs na wygraną Wolfsburg = (1/0,2) x 0,95 = 4.75

Tak właśnie powstaje oferta kursowa u bukmachera. U większości z nich kursy dotyczące danego wydarzenia różnią się nieznacznie: w zależności od oszacowanego prawdopodobieństwa oraz od marży firmy bukmacherskiej. Najatrakcyjniej przedstawiają się zazwyczaj kursy u bukmacherów działających w internecie, a to dzięki niższym kosztom prowadzenia działalności (nie muszą utrzymywać wielu placówek oraz licznej grupy pracowników).

Jak obliczana jest wygrana zakładu bukmacherskiego?

Ogólnie ujmując, wygrana z trafnie wytypowanego zakładu bukmacherskiego zależna jest od kursu zakładu, a także stawki, jaką postanowisz wnieść do zakładu. Wygraną stanowi iloczyn kursu oraz stawki danego zakładu. Pamiętaj też, że wygrywając u bukmacherów globalnych identyczny zakład jak u bukmachera naziemnego, otrzymasz wyższą wygraną, ponieważ bukmacherzy globalni nie muszą potrącać z niej 12% podatku. Zawierając zakłady online, zawsze możesz też liczyć na atrakcyjne kursy.

U bukmachera internetowego:
WYGRANA = KURS x STAWKA

U bukmachera naziemnego:
WYGRANA = KURS x STAWKA x 0,88*

*ze względu na 12-procentowy podatek należy wygraną pomnożyć przez 0,88 (wygraną stanowi 88% stawki).

Najlepsi bukmacherzy

Zgarnij 2500 zł w pakiecie powitalnym

Cashback na start aż do 600 zł

Bonus powitalny 100% aż do 2000 zł

Legendarna oferta 1500 zł na start

Pakiet powitalny z kodem: COMBO5240

Zakład bez ryzyka do 110 PLN z kodem: EWINNER

Zakład bez ryzyka do 200 zł we freebetach

Bonus powitalny cashback 50% aż do 500 PLN

Gonitwy konne

Freebet powitalny 50% do 200 zł