Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bukmacherstwem, w tym rozdziale zapoznamy Cię z różnymi typami zakładów. Opisujemy zarówno zakłady standardowe 1, X, 2, jak i nieco bardziej skomplikowane handicapy. Dowiesz się także, jakie rodzaje zakładów możesz wnosić u bukmacherów internetowych.

Zakład standardowy, pojedynczy (singiel)

Zakłady typu 1, X, 2 stanowią standardowy i najprostszy rodzaj zakładów, stosowany przez wszystkich bukmacherów. Polega on na wytypowaniu wyniku danego zdarzenia, np. zwycięstwa gospodarzy.

1X2
zwycięstwo gospodarzyremiszwycięstwo gości

Zakład podwójna szansa (tzw. typ z podpórką)

Jeżeli nie jesteś do końca pewien, czy dana drużyna wygra, możesz skorzystać właśnie z tego zakładu. Tutaj wybierasz typy:

1X ( wygrywasz przy wygranej gospodarzy lub przy remisie),

X2 ( wygrywasz przy remisie lub wygranej gości),

12 (wygrywasz przy wygranej gospodarzy lub wygranej gości, przegrywasz, gdy padnie remis)

Oczywiście kursy oferowane na zakłady podwójnej szansy są dużo niższe niż przy pojedynczym typie standardowym.

Handicap

Jeżeli jeden z zawodników lub zespołów jest zdecydowanym faworytem spotkania, bukmacher oferuje zakład handicap, polegający na tym, że słabszemu zawodnikowi dopisuje określoną liczbę punktów lub goli. Zakłady typu handicap zostały wprowadzone, żeby wyrównać kursy obu drużyn. W piłce nożnej możesz spotkać się, np. z handicapem -1 lub + 1. Pierwszy oznacza, że faworytowi spotkania na starcie odejmuje się jednego gola, drugi zaś, że drużynie słabszej do końcowego wyniku dodaje się jedną bramkę.

Handicap azjatycki

To jeden z najciekawszych sposobów obstawiania meczów piłki nożnej. Pochodzi, jak sama nazwa wskazuje, z Azji, tam znany jest jako „Hang Cheng”. Handicapy azjatyckie również dodają przewagi słabszej drużynie. Dzięki te­mu kursy na drużyny są wyrównane i wynoszą ok. 2.00 na każdą z nich. Przy handicapie azjatyckim do wyboru masz tylko dwa typy, stawiasz na wybraną drużynę z danym handicapem. Grając handicapem azjatyckim, masz również możliwość zwrotu części postawionej stawki.

Szczegółowe opisy poszczególnych handicapów znajdziesz w rozdziale: Handicapy azjatyckie

Dokładny wynik

Zakład ten dotyczy piłki nożnej i tenisa. Zawierany jest w celu wytypowania dokładnego rezultatu spotkania (liczba goli obu drużyn w piłce nożnej i liczba setów w tenisie). Twój zakład wygrywa, jeżeli wytypujesz dokładny wynik danego meczu. Kursy przy typowaniu dokładnego wyniku są dużo wyższe i wynoszą na najbardziej prawdopodobny wynik: 6.00 – 10.00. Warto więc czasami zagrać na dokładny wynik, bo może to przynieść naprawdę satysfakcjonującą wygraną.

Pierwsza połowa/cały mecz

Zakład ten polega na wytypowaniu rezultatu pierwszej połowy i całego meczu; aby cały zakład wygrał, oba typy na obie połowy muszą być trafne. Istnieje 9 możliwych kombinacji typów w tym zakładzie (gdzie H = zwycięstwo gospodarzy, A = zwycięstwo gości, D = remis): H/H, H/D, H/A, D/H, D/D, D/A, A/H, A/D, A/A. Kurs takiego zakładu również jest dość wysoki.

Pierwszy/ostatni strzelec gola

W zakładzie tym typuje się strzelca pierwszego lub ostatniego gola w meczu, bez względu na drużynę. Są to dwa autonomiczne zakłady, więc musisz określić, czy jest to zakład na pierwszego, czy ostatniego strzelca gola.

Która połowa więcej goli

W tym zakładzie typujesz, w której połowie meczu padnie więcej bramek.

Do wyboru masz trzy opcje: w pierwszej połowie, w drugiej połowie lub ta sama liczba bramek w obu połowach.

Remis – nie ma zakładu

Typując tego rodzaju zakład, obstawiasz wygraną drużyny wymienionej jako pierwsza lub wygraną drużyny wymienionej jako druga. Gdy spotkanie zakończy się remisem, bukmacher zwraca Ci stawkę.

Czas pierwszego gola

Zakład ten polega na określeniu, w jakim przedziale czasu padnie pierwsza bramka. Masz do wyboru określone przedziały czasowe: np. typując 1-10, obstawiasz, że w pierwszych 10 minutach padnie bramka itd.

Zakłady specjalne

Zakłady bukmacherskie to nie tylko zwykłe zakłady sportowe. W ofercie bukmacherskiej znajdziesz również zakłady „specjalne”. Dotyczą one aktualnych i ciekawych wydarzeń społeczno­-kulturalnych. Co prawda jest ich niewiele, ale zawsze można coś wybrać, np. kto zdobędzie Oscara? Albo, kto wygra program Big Brother? Poza tym przy bardziej prestiżowych zdarzeniach (Liga Mistrzów, Mistrzostwa Świata/Europy) w ofercie znajdują się dodatkowe zakłady specjalne, na przykład o to, czy Eto’o ustrzeli hat trick w potyczce z Chelsea.

Jak widać, rodzajów zakładów jest wiele. Powyżej opisaliśmy jedynie niektóre z zakładów na piłkę nożną, a jest ich znacznie więcej – zakłady finansowe, zakłady wirtualne (wirtualne sporty) . Warto pamiętać, że bukmacher nie narzuca Ci, jakiego rodzaju zakład masz wybrać, które zdarzenia chcesz dodać do kuponu itp. Masz całkowicie wolną rękę w wyborze zdarzenia, rodzaju zakładu i wyniku, który chcesz obstawić. To wszystko sprawia, że obstawianie wyników staje się coraz popularniejszą formą rozrywki. Zakłady sportowe pozwalają sprawdzić wiedzę i zwiększają emocje przy śledzeniu poczynań faworytów. W przypadku, gdy w grę wchodzi wysoka wygrana i zależy ona już od jednego rezultatu, bo resztę typów dobrze trafiłeś, poziom adrenaliny rośnie naprawdę znacznie.

Najlepsi bukmacherzy

Zgarnij 2500 zł w pakiecie powitalnym

Cashback na start aż do 600 zł

Bonus powitalny 100% aż do 2000 zł

Legendarna oferta 1500 zł na start

Pakiet powitalny z kodem: COMBO5240

Zakład bez ryzyka do 110 PLN z kodem: EWINNER

Zakład bez ryzyka do 200 zł we freebetach

Bonus powitalny cashback 50% aż do 500 PLN

Gonitwy konne

Freebet powitalny 50% do 200 zł